RCS1608F5R23CS
Mfr.Part #
RCS1608F5R23CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
RES 5.23 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Resistance :
5.23 Ohms
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±1%